Ochranné oděvy - Ochrana proti dešti EN343

 

Ochranné oděvy - Ochrana proti dešti

 

EN343    EN 343

 

Oblečení, které vyhovují této normě, odolají nejen dešti, ale i sněhu a zároveň usnadňují odvádění vlhkosti z oděvu, takže se v nich tolik nezpotíte.

Tato norma specifikuje požadavky a zkušební metody na provedení materiálů a hotových oděvních součástí na ochranu proti účinkům srážek (např. dešti, sněžení), mlze a zemní vlhkosti. Jsou zjišťovány vlastnosti materiálů a švů ochranného oděvu a jejich následné zatřídění.

Pokud chcete nepromokavý oděv, nestačí, aby byl z voděodolného materiálu. Stejně podstatné je řešení švů, přes které se voda nesmí dostat. Právě materiály a švy se zabývá norma EN 343. Oděvy, které jí vyhovují, odolají nejen dešti ale i sněhu (voděodolnost) a zároveň usnadňují odvádění vlhkosti z oděvu, takže se v nich tolik nezpotíte (prodyšnost).

Voděodolnost se vyjadřuje v mm vodního sloupce a testování zahrnuje i tzv. předúpravu - 5 cyklů praní a sušení, oděr, působení pohonných hmot a oleje (60´) a opakovaný ohyb (9000 cyklů). Podle odolnosti spadá oblečení do jedné ze 3 tříd.